• Dato
    10/10 – 31/01/27
  • Tid
    12.00
  • Sted
    Tobaksgaarden - Kulturhuset i Assens
  • Billetpris
    50 kr.
  • Køb billet Tilkøb
Køb årskort

FRA HELT TIL SKURK

Den nystiftede institution ARTIG – Kunst i Assens, slår dørene op for sin allerførste udstilling på Tobaksgaarden. Under overskriften FRA HELT TIL SKURK sætter udstillingen fokus på et af tidens mest debatterede emner: Landbrugets udvikling. Gennem en markant samstilling af tidens kunstnere og en historisk lokal maler, inviteres publikum til at reflektere over landskabets og livets forandring på landet.

Udstillingen rammer direkte ned i en politisk og folkelig milepæl. Den tager fat på overgangen fra dengang, hvor hestekræfter var levende væsner, til i dag, hvor industrimaskiner og kæmpe landbrug udgør nerven i landdistrikterne – en udvikling, der også har efterladt mange tomme huse og gårde i landskabet.

Fortid møder nutid i Tobaksgaarden
ARTIG stiller ingen facit op, men ønsker at skabe en sanselig oplevelse, der taler til besøgende på tværs af generationer.  Udstillingen præsenterer værker af kunstneren Lauritz Mikkelsen (1879-1966) og samtidskunstnerne Allan Otte (f. 1978), Karen Gabel Madsen (f. 1961), Mark Holm Møller (f. 1986) og Gunnar K. Hansen (f. 1953), der på tværs af tid undersøger menneskets forhold til jorden, naturen og fødevareproduktionen.

Lauritz Mikkelsen skildrede livet blandt mennesker og dyr i de fynske landskaber. Hans motiver af dagligliv, arbejde og natur ramte en særlig genklang i lokalområdet, og hans værker hænger i dag i mange hjem på Vestfyn. Udstillingen er muliggjort gennem generøse udlån fra private samlere.

Udover Mikkelsens kunstværker, akvareller og tegninger kan gæsterne opleve unikke kulturgenstande fra hans kunstnerhjem. Blandt andet udstilles hans særlige “gåstaffeli”, som han spændte på maven for at kunne gå baglæns og male hestene, mens de arbejdede i marken.

Ambitioner om permanent kunstinstitution
Dette er første skridt for den nye selvejende institution. Målet for ARTIG er på sigt at etablere et permanent og levende rum for kunst i Assens. Foreningen bag påpeger, at der ligger meget fin kunst gemt i lokalområdet, som bør frem i lyset og komme alle til gode.

Fernisering og omfattende aktivitetsprogram
Udstillingen åbner med fernisering lørdag den 10. oktober 2026 kl. 12:00 i Dankvart Dreyer Salen (1. sal) på Tobaksgaarden i Assens. Udstillingen kan opleves frem til den 31. januar 2027.
I hele udstillingsperioden vil der cirka hver anden uge være et alsidigt aktivitetsprogram med rundvisninger, kunstforedrag og historiske fortællinger. Det første foredrag afholdes af tidligere borgmester Hans Ole Hansen, der voksede op med Lauritz Mikkelsen som nabo i Saltofte, og som vil dele ud af sine personlige minder og gode historier.

Udstillingen er muliggjort i et samarbjede mellem ARTIG og Tobaksgaarden,  gennem generøse udlån fra private samlere, og med økonomisk støtte fra Albani Fonden.

Hvor: Tobaksgaarden, Tobaksgården 7, Dankvart Dreyersal (1. sal), 5610 Assens
Periode: 10. oktober 2026 – 31. januar 2027
Entré: Kr. 50 børn unge under 18 år har gratis adgang. Medlemmer med ÅRSKORT til Tobaksgaarden har gratis adgang (mod forevisning af Årskort)
Fernisering: Lørdag 10. oktober kl. 12.00 – gratis adgang og alle er velkomne.
Mere info om ARTIG: www.artig.dk